F St. Rose of Lima's College
   Home > Achievements > Awards > Awards 2020 - 2021

 
 

Awards 2020 - 2021


Organizer / Subject / Club
Event
Name of Students
Awards
Hong Kong Table Tennis Association
Hong Kong Open Table Tennis Championships (Women's Group C)
First Runner-up
Agriculture Fisheries and Conservation Department
Protect Hong Kong Marine Environment 4-Panel Comic Drawing Competition 2020
Lilo Zheng (F.3A)
Champion
Hong Kong Extra-curricular Activities Masters' Association
Oustanding Student Award Scheme 2020
Annie Law (F.4E)
Awardee
Hong Kong Mathematical Olympiad Association
2021 Hong Kong and Macao Mathematical Olympiad Open 'HKMO' Open
Annie Law (F.4E)
Qualified to the final round
Hong Kong Playground Association
Hong Kong Outstanding Teens Election 2021
Teresa Choi (F.3B)
Janie Chan (F.4A)
Joyce Chan (F.5A)
Awardee
Hong Kong Schools Music and Speech Association
The 72nd Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Entries)-Solo Prose Reading (Mandarin)
Kathy Wong (F.4A)
Certificate of Merit
The 72nd Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Entries)-Solo Verse Speaking (Mandarin)
Kathy Wong (F.4A)
Certificate of Proficiency
The 72nd Hong Kong Speech Festival (English Entries)-Public Speaking Solo
Zoey Lam (F.5E)
Certificate of Merit
Nichole Ho (F.5E)
Certificate of Proficiency
Gina Ng (F.5E)
Third Prize
The 72nd Hong Kong Speech Festival (English Entries)-Solo Prose Reading
Audrey Chow (F.3A)
Janus Cheng (F.3C)
Katie Cheung (F.4A)
Jodie Lau (F.5A)
Rachael Ng (F.5A)
Certificate of Merit
Louise Chan (F.3A)
First Prize
Karis Chan (F.3D)
Third Prize
The 72nd Hong Kong Speech Festival (English Entries)-Solo Verse Speaking
Joey Poon (F.2B)
Daphne Ho (F.3A)
Janice Chan (F.1A)
Bernice Lam (F.1A)
Amanda Chau (F.2B)
Yumi Kwan (F.2B)
Prudence Lee (F.2D)
Haylie Wong (F.3C)
Butt Pakeeza Hussain (F.4A)
Celina Ho (F.4A)
Wincy Chan (F
Certificate of Merit
Cherub Chan (F.4E)
Certificate of Proficiency
Claudia Chan (F.1D)
First Prize
Francisca Chan (F.3A)
Lauren Sun (F.5A)
Annie Li (F.5E)
Second Prize
Rachel Wong (F.1D)
Annie Law (F.4E)
Third Prize
Quality Education Development Centre Limited
"Guang Dong - Hong Kong - Macao - Greater Bay Area Inter-School Slogan Writing Competition on the Theme of "Physical and Mental Health" (2020-2021)
Milko Lee (F.1E)
1st Runner-up
Quality Education Development Centre Limited
"Guang Dong - Hong Kong - Macao - Greater Bay Area Inter-School Slogan Writing Competition on the Theme of "Physical and Mental Health" (2020-2021)
Angelica Chan (F.5A)
Prize for Excellence
Rev. Joseph Carra Education Fund Limited
The Rev. Joseph Carra Memorial Education Grant
Wing Wong (F.6E)
Awardee
Rotary Club of Hong Kong Island West
The 17th Biliteracy & Trilingualism Composition and Speech Competition
Annie Li (F.5E)
Certificate of Recognition
Sir Edward Youde Memorial Fund Council
Sir Edward Youde Memorial Prizes 2020/21
Ruby Yuen (F.6A)
Josephine Lam (F.6E)
Awardee
South China Morning Post
SCMP "Experience as a Journalist" Programme
Kaya Kwok (F.4E)
Jaye Wong (F.5A)
Best 3 Articles Award
Janie Chan (F.4A)
Best Article Award
Celina Ho (F.4A)
Carol Chan (F.4E)
Wincy Chan (F.4E)
Annie Law (F.4E)
Chloe Pang (F.4E)
Emily Qiu (F.4E)
Chana Lo (F.5A)
Zoey Lam (F.5E)
Sophia Ng (F.5E)
Gina Ng (F.5E)
Certificate of Completion
St. Rose of Lima's College
Anti-Bullying, Building a Harmonious Campus Poster Design Competition
Yurika Cheung (F.2B)
Champion
Grace Ip (F.2A)
Natalie Leung (F.2A)
Zelina Wong (F.2A)
Emma Cheung (F.2B)
Gloria Liu (F.2C)
Katie Mak (F.2C)
Mathilda Hui (F.2D)
Kelly Lau (F.2D)
Christy Choi (F.2E)
Merit
St. Rose of Lima's College
Health In Mind Club Mask Holder Design Competition
Belle Au (F.4E)
Champion
Judy Liu (F.4E)
First Runner Up
Kylie Leung (F.4B)
Second Runner Up
St. Rose of Lima's College
Inter-class "Illustration Design" Competition 2020-2021
Queenie Chen (F.1D)
Angel Lau (F.2C)
Joey Kwan (F.3B)
Champion
Cherry Lam (F.1C)
Milko Lee (F.1E)
Grace Ip (F.2A)
Kelly Ko (F.3A)
1st Runner-up
Mathilda Hui (F.2D)
Christy Leung (F.3D)
2nd Runner-up
St. Rose of Lima's College
Inter-class on-line google form "Language and Cultural Knowledge" Competition 2020-2021
Amy Chan (F.4A)
Janie Chan (F.4A)
Jolie Chan (F.4A)
Wisteria Cheung (F.4A)
Katie Cheung (F.4A)
Celina Ho (F.4A)
Lyana Li (F.4A)
Angelina Tai (F.4A)
Natalie Wong (F.4A)
Biffy Wong (F.4A)
Kathy Wong (F.4A) <
Prize for Excellence
St. Rose of Lima's College
'Rosian, Stand By You' Mobile App Sticker Design Competition
Lilo Zheng (F.3A)
Amy Zheng (F.3A)
Sammy Chan (F.3B)
Chloe Leung (F.3D)
Penny Chaw (F.3A)
Excellent Design Award
Francisca Chan (F.3A)
Grace Yam (F.3A)
Chloe Ng (F.3B)
Belle Chan (F.3C)
Janus Cheng (F.3C)
Angela Lam (F.3C)
June Sin (F.3C)
Elim Yu (F.3C)
Pearly Lee (F.3D)
Beauty Yiu (F.3D)
Best Design Award
Kelly Chan (F.3A)
Sophia Kam (F.3A)
Kelly Ko (F.3A)
Daphne Lau (F.3A)
Kristin Leung (F.3A)
Isabella Liao (F.3A)
Jocaster Nam (F.3A)
Cherry Chan (F.3B)
Chloe Fung (F.3B)
Yammy Ip (F.3B)
Joey Kwan (F.3B)
Good Design Award
The Society of Language Education of Chinese University of Hong Kong
Chinese Writing Competition
Chana Lo (F.5A)
Champion
The Woolmark Company
Wool4School Design Competition (Hong Kong)
Francisca Chan (F.3A)
3rd Place Winner
View Win International Music Exchange Asso.
Chinese Instrumental Contest 2020 - Grade 6 Erhu
Francisca Chan (F.3A)
Gold Prize
Quality Education Development Centre Limited
"身心健康"2020-2021系列全港校際比賽-暨粵港澳大灣區邀請賽 - 標語創作比賽
1st Runner-Up

Copyright (c) 2009 St. Rose of Lima's College. All rights reserved.