F St. Rose of Lima's College
   Home > Achievements > Awards > Awards 2017 - 2018

 
 

Awards 2018 - 2019


Organizer / Subject / Club
Event
Name of Students
Awards
Hong Kong St. John Ambulance Brigade
Inter-Divisional Competition (Group D) - Uniform Inspection
Champion
Joint School Talented Beginners Debating Association
The 3rd Talented Beginners Cup
1st runner -up
View Arts International
The First Japanese Overseas Children's and Awagami Postcard Painting Contest 2018
Champion
Winsor Education Foundation
The 12th Moral Education Comic Drawing Competition (junior Secondary Session)
Merit Prize
Project Concern Hong Kong
Smiley Action Poster Design Competition
Over 100 Students
Best Participation Award for School: Bronze Prize in Secondary Session
Orbis
Orbis
Outstanding Fundraising Project Award
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
Swimming Gala - 4X50m Invitation Relay
2nd Prize
Tak Nga Secondary School
Swimming Gala - 4X50m Invitation Relay
Champion
St. Rose of Lima's College
Dress Casual Day
F.1A
Top Fund Raising Calss
St. Rose of Lima's College
School Theme Board Painters
-
Asia Children Education Association
Hong Kong Primary and Secondary School Writing Competition
Most Creative Writer - Merit Award
Most Creative Writer - Gold Award
The 5th Shatin Inter-school Scrabble Competition
2nd runner-up
16th China Daily 21st Century New oriental Cup - National High School English Speaking Competition ( Hong Kong Regional Final)
Participation Prize
The Junior Chamber International
The 31st HKSAR Oustanding Students Selection
Awardee
Merit Prize
The 14th Shatin District Outstanding Students
Awardee
The Best Team in Strategic Competition
Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
Element of the Math (October) For International year of Periodic Table 2019 (H.K.)
Merit Prize
Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
2018 Australian National Quiz
Distinction
Our Lady of the Rosary College
Sports Day 4X100M Invitation Relay
Champion
2018 Hong Kong Youth Music Interflows
Western Orchestra Contests
Bronze award
St. Rose of Lima's College
English Speed Typing Competition
Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
Shatin Sai Kung Inter-School Swimming Championship
4X50M Free Style Relay (Grade A)
3rd Prize
200m Free Style (Grade B)
4th Prize
200m Breast Stroke (Grade B)
4th Prize
50m Breast Stoke (Grade B)
4th Prize
4X50m Medley Relay (Grade B)
4th Prize
200m Free Style (Grade C)
2nd Prize
100m Free Style (Grade C)
3rd Prize
4X50m Medley Relay (Grade C)
3rd Prize
Grade A (Overall)
-
3rd Prize
Grade B (Overall)
-
5th Prize
Grade C (Overall)
-
5th Prize
St. Teresa Secondary School
Bi-annual Swimming Gala 4X50m Free Style Invitation Relay
Champion
Association of Hong Kong Visual Arts and Culture Education, CULTaMAP
2018-2019 HK EcoCinema Festival 'Climate Change' Stop Motion Animation '
Sylvia Fung (F.3A)
Angel Shum (F.3A)
Nichole Ho (F.3A)
Grand Prize, The Best Animation Award, Facebook Users' Favourite stop Motion Animation Award
Theodora Li (F.3A)
Annie Li (F.3A)
Yanni Kan (F.3A)
Excellent Award, Best Editing Award
Josephine Lam (F.4E)
Yoyo Cheung (F.4E)
Christine Tang (F.4A)
Grand Prize, The Most Creative Award
Tina Ng (F.4E)
Alice Poon (F.4A)
Rani Tong (F.4E)
Merit
St. Rose of Lima's Colleg
Moral & Civic Education Board Decoration Competition 2018-2019
F3A (F.)
F5E (F.)
First Prize
F2B (F.)
F5B (F.)
Second Prize
F1A (F.)
F4E (F.)
Third Prize
The Cultural and Sports Committee of the City University of Hong Kong
City University of Hong Kong The 4th Secondary School Distinguished Artwork Exhibition 2019
Kathlyn Lam (F.1E)
Award for Outstanding Contribution
Joint School Librarianship Competition
Jodie Chan (F.5E)
Bonnie Liu (F.4A)
Cherry Leung (F.4C)
Tina Ng (F.4E)
Tracy Liu (F.4B)
Tracy Wong (F.4A)
9th Place
Hong Kong Scrabble Players Association
Inter-School Scrabble Championship 2019
Rochelle Leung (F.5E)
Veronica Choi (F.5E)
Jane Ho (F.5D)
2nd Runner Up
Jane Ho (F.5D)
Individual Winner (Entire Division)
Jane Ho (F.5D)
Best Player
The 70th Hong Kong Schools Speech Festival
F.3 and F.4 Chinese Choral Speaking
-
First Runner-up
F.1 and F.2 Solo Prose Reading (Mandarin)
Natalie Cheung (F.1E)
Champion
F.1 and F.2 Solo Verse Reading (Mandarin)
Serena Liu (F.2A)
First Runner-up
Natalie Cheung (F.1E)
2nd Runner-up
F.3 Choral Speaking
-
1st Place
F.1 and F.2 Dramatic Duologue
Teresa Choi (F.1B)
Elim Yu (F.1B)
2nd Runner-up
Shakespeare monologue
Ellen Li (F.4A)
1st Place
Cherry Chung (F.4A)
3rd place
Solo Verse Speaking
Ramona sin (F.1C)
Hadia Malik (F.6A)
2nd Place
Scarlet Cheung (F.1A)
Beatrice Fung (F.3C)
Ellen Li (F.4A)
Isabella Liu (F.6A)
3rd place
Dramatic Duologue
Louise Chan (F.1A)
Daphne Ho (F.1A)
Lauren Sun (F.3A)
Kennice Tsui (F.3A)
Chloris Lo (F.4A)
Daisy Pun (F.4A)
Rachel Tung (F.5D)
Jacqueline Lo (F.5E)
Charmaine Cheong (F.5E)
Cherrie Ng (F.5E)
3rd place
Bible Speaking
Heather Chan (F.6A)
2nd Place
The Education University of Hong Kong and Rational Communication Educational Society
The 13th Speaking Contest for Hong Kong Students
Impromptu Speeches (Mandarin)
Champion
The 13th Speaking Contest for Hong Kong Students
Junoir Secondary Group Discussion
Merit Award
The 13th Speaking Contest for Hong Kong Students
HKDSE Group
Cheryl Chan (F.6A)
Rosita Leung (F.6A)
Isabella Liu (F.6A)
Merit Award
HKSSF Inter-School Atheltics Championships 2018-2019
Shot Put
1st Runner-up
200m
1st Runner-up
High Jump
3rd Runner-up
-
7th Place
Overall
-
9th Place
St. Rose of Lima's College
Inter-house Fun Day
Champion
Blue House
Green House
1st Runner-up
St. Rose of Lima's College
30th Inter-House Volleyball Match
Champion
Yellow House
1st Runner-up
Blue House
2nd Runner-up
Shatin Integrated Scoial Service Centre
2018-2019 Shatin Joint School Leadership Training Programme
Leader with Potential Award
Most popular Leader Award

Copyright (c) 2009 St. Rose of Lima's College. All rights reserved.